List of the re-engaged 2nd Batch of 633 disengaged non indigenes into the Abia State Public Service

OFFICE OF THE HEAD OF SERVICE

GOVERNOR’S OFFICE UMUAHIA

In furtherance to Abia State Government’s policy of re – engaging disengaged non – indigenes into the State Public Service, the first batch of One thousand Five Hundred (1500) public servants had been recalled. Please, find additional number of six hundred and thirty three (633) comprising Teachers, Civil servants and others in Addendum.
ANNEXURE A

LIST OF DISENGEGED TEACHERS REINSTATED

S/N NAMES RANK GL. SCHOOL BEFORE DISENGAGEMENT STATE OF ORIGIN
1. ONYEKWERE NKEIRUKA H H/M III 07 OHURU COMM. SCHOOL OBINGWA IMO
2. OBILOR OBINNA H/M III 07 OGBOKO COMM. SCH. OZUITEM IMO
3. NWANKWO SCHLASTICA U. SENIOR MASTER 10 UMUAJA COMM. SEC. SCH. UGWUNAGBO LGEA EBONYI
4. OGBUEHI HELEN UJU H/M 10 OVER – RAIL PRI. SCH. UZUAKOLI IMO
5. OKAFOR NGOZI FLORENCE DEP. DIR. EDU 15 OLD COURT PRIM. SCH. 1 ABA SOUTH LGEA ANAMBRA
6. JAMES MARIA A. H/M 1 09 CITY NURSERY/PRI. II OSSAH ROAD UMUAHIA ANAMBRA
7. MRS. DURU E.C. CE OFFR. 14 INFANTORY BATALLION PRI. SCH. OSISIOMA IMO
8. PHELOMENAN IWUJI (MRS) CE OFFR. 14 COMM. SEC. SCH. OGBODIUKWU UMU. SOUTH  LGEA IMO
9. EUCHARIA OKEADU MASTER III 08 HOLY ROSARY SEC. SCH. UMUAHIA ENUGU
10. KELECHI P. IWUEGBU SENIOR MASTER 10 UGWUNAGBO NUR/PRI. SCH. IMO
11. MRS. ANYANWU PEACE SENIOR MASTER  10 OSSAH COMM. SEC. SCH. UMUAHIA IMO
12. OBIOHA M.O. H/M I 9 LIBRARY AVENUE PRI. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
13. ELEAGU CHRISTIAN C. H/M I 9 URBAN SCH. IHIE UKWU UGWUNAGBO LGEA ENUGU
14. IBE REGINA O. H/M III 7 CENTRAL SCHOOL OBEHIE UKWA WEST LGEA EBONYI
15. OKERE THERESA A. H/M III 7 COMM. PRI. SCH. IHIEUWKU UGWUNAGBO LGEA ENUGU
16. IKEKWEM H.E. (MRS) DEP. DIRECTOR 15 AMUZUKWU GIRLS SEC. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
17. JOYCE A. ONONIWU H/M III 7 UMUODO COMM. PRI. SCH. OSISIOMA NGWA IMO
18. ENECHUKWU VIRGINIA N. H/M I 10 UGWUEKE SEC. SCH. ANAMBRA
19. JAMES JOY OKWUDIRI H/M II 08 APUENU COMM. SCH. ITEM IMO
20. DIKE JULIET TR. CL. II 95 AMATO OHANZE AGWU COMM. SCHOOL OBINGWA ENUGU
21. ONYENSO OGECHI E. ACEO 13 AFARA TECH. SECONDARY SCHOOL IMO
22. ONONIWU FRANCISCA PRIN IV 12 UGWUEKE SEC. SCH. IMO
23. UGWU C.U. DD EDU. 15 JUNIOR GIRLS SEC. SCH. ENUGU
24. OCHIORA JULIET A. MASTER 07 OHANKU RD. COMP. SCH. ANAMBRA
25. IHEDORO B.C. MASTER II 09 UMUIKAA SEC. SCH ANAMBRA
26. EZUGWU EMMANUEL DEP. DIR. 15 IGBERE SEC. SCH. BENDE LGA ENUGU
27. CHINZE NKEIRUKA G. MASTER I 09 UMUOCHAM GIRLS SEC. SCH. ENUGU
28. IWUANYANWU BRIDGET I. ACEO 13 UMUOCHAM GIRLS SEC. SCH. OSISIOMA LGA IMO
29. OKONKWO AGATHA C. H/M I 14 NEW UMUAHIA ROAD PRI. SCH, ANAMBRA
30. JOY O. UMUNNA CON SEC. II 07. UM. LGA IMO
31. MBACHU E. MERCY DDE 15 ASA ROAD PRI. SCH. IV ENUGU
32. IHEANACHO ROSELINE N. H/M I 10 ORIEAMAENYI SEC. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
33. ONWUELINGO PATIENCE A. CEO 14 NDUME OTUKA COMM. SEC. SCH. ANAMBRA
34. NWEKE DOROTHY U. MASTER II 9 OKPORO AHABA SEC. SCH. ISIALANGWA SOUTH IMO
35. NWACHUKWU STELLA N. MASTER I 9 MBUTU UMUOJIMA COMM. SEC. SCH. OSISIOMA LGA IMO
36. NDINEZE IJEOMA STELLA H/M SP. CLASS 10 UMUOKPARA COMM. PRI. SCH. OSISIOMA LGA IMO
37. ANIEZUE BEATRICE C. MASTER I 9 UGWUNCHARA PRI. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
38. IBEANUSI HOPE N. H/M PRIN. CL. 12 AMUZU IMO
39. AGBAGWARA JUSTINA H/M III 7 OLD UMUAHIA PRI. SCH. I IMO
40. OGBONNA ROSANNA C. H/M III 7 MBOM CENTRAL SCHOOL IMO
41. UWAKWE PETER EZEH PRIN. II 15 UMUNKIRI COMP. SEC. SCH. OBINGWA EBONYI
42. MONEKE GLORIA C. ASST. EDU. OFFR. 13 OSSAH SECONDARY SCHOOL ANAMBRA
43. EZE AKUNNA ANGELA JOY H/M I 09 IBEAMA PRIMARY SCHOOL IMO
44. IZUAGBA ANGELA I. MASTER II 08 OBOKWE COMM. SCH. OLOKORO IMO
45. ASIEGBU EDITH A. MASTER I 09 UMUTOWE COMM. SCH. UMUAHIA NORTH ENUGU
46. ETIKA M.N. DEP. DIR. 15 IBEKU CENTRAL SCH. UMUAHIA NORTH IMO
47. EBO ROSE O. H/M III 7 UGWUNAGBO UKWUAKPU PRI. SCH. OSSAH IBEKU UMUAHIA N. ENUGU
48. IJEGWUONWU NGOZI PRECIOUS HTO 8 MIN. OF INFORMATION ANAMBRA
49. EYISI OBIAGELI JUSTINA PRIN. SP. CL 16 ST. JOSEPH SENIOR COL. ANAMBRA
50. OKOYE CHARITY NGOZI PRINCE 1 16 COMM. HIGH SCH. ISIEKE ANAMBRA
51. EGWIM R.O. MASTER III 7 AMAIBO COMM. SCH. UMUAHIA SOUTH  IMO
52. IJEOMA CHIKWNEDU PRIN SP. 16 IBEKU HIGH SCHOOL, UMUAHIA ANAMBRA
53. OKOLI IJEOMA FLORENCE C.E.O 14 AHIABA HIGH SCH. OBINGWA ANAMBRA
54. IHEONYE AMUCHE  A. MASTER III 7 AHIABA HIGH SCHO. OBINGWA ANAMBRA
55. IKEDIOBI CHINELO E. MASTER III 7 AHABA IMENYI COMM. PRI. SCH. ISUIKWUATO ANAMBRA
56. OKEKE ANN CHINENYE H/M III 5 UGWUNKPA COMM. PRI. SCH. IMO
57. EMELDA OKORIE MASTER I 9 AHABA HIGH SCH. OBINGWA IMO
58. OKECHUKWU ASSUMPTA N. MASTER II 8 EVANGEL HIGH SCHOOL ANAMBRA
59. OBANI HYGENIUS UCHENNA PRIN. GRADE I 15 OSSAH COMM. SEC. SCHOOL. IMO
60. OBANI ANGELA N. PRIN. GRADE I 15 AMUZUKWU SEC. SCH. IMO
61. UGWU CHRISTIANA U. PRIN. GRADE I 15 AMUZUKWU COMM. PRI. SCH. I ENUGU
62. UKIE ABIGAIL CHINYERE  H/M II 08 UZUAKOLI TOWNSHIP SCHOOL ENUGU
63. NWOSU CHRISTIANA HM III 08 ABAYI ARIARIA COMM. SCH. I OSISIOMA IMO
64. EZEIGWE OBIAGERI DDE 16 AMUZUKWU GIRLS SEC.  SCH. IMO
65. IFEOMA OSUAGWU MASTER I 10 SACRED HEART COLLEGE IMO
66. IGWE PATRICIA OGUGUO PRIN. GRADE I 15 UGBA COMM. PRI. SCH. II UMUAHIA NORTH IMO
67. ALOZIE CHINYERE EXECUTIVE OFF. 07 ISIALANGWA SOUTH IMO
68. KELECHI PEACE OGOKE SENIOR MASTER 10 AGENCY FOR ADUL & NON – FORMAL EDU ANAMBRA
69. ONONIWU CELESTINA O. MASTER I 06 SCH. ROAD RPI. SCH. UMUAHIA IMO
70. EBERECHUKWU C. ANYIAM DRIVER 07 UMUIKAA SEC. SCH. IMO
71. EKWUNNO H/M I 9 AMAKAMMA CENTRAL SCH. ENUGU
72. OPARA THERESA MASTER I 9 NUNYA COMM. PRI. SCH. UMUAHIA IMO
73. OKAFOR LUCIA PRIN. I 13 URBAN MISSION PRI. SCH. UMUAHIA IMO
74. NWUFOR M.I. MASTER 6 ASAOKPOAJA PRI. SCH. II ABA ANAMBRA
75. NWOKO FELICITY O. PRIN. I 12 OWERRINTA CENTRAL SCH. IMO
76. ASIEGBU ANTHONIA MASTER I 7 OLD UMUAHIA PRI. SCH. IMO
77. ODIBELU ROSEMARY MASTER I 09 HOLY GHOST SEC. TECH. SCH. UMUAHIA  ENUGU
78. OGBUOJI BIBIAN NGOZI H/M I 09 OZUITEM PRIMARY SCHOOL IMO
79. EZENWA SABINA O. EO 7 IKWUANO PRI. SCH IMO
80. OSUNGWU R.N. MASTER II 10 AMAKANMA CENTRAL SCH. IMO
81. OGBONNA CHRISTIANA A. ADDE 15 66 INFANTORY BATALLION ABA IMO
82. CHUKWUOCHA GLADYS C. PRINCIPAL 16 EKEAKPARA COMM. SCH. ABA ENUGU
83. AMAECHI BEATRICE NWADA PRINCIPAL I 13 67 INFANTORY BATALLION ABA IMO
84. ANENE OKAFOR BENEDICT CEO 14 EKENOBI PRIMARY SCHOOL ANAMBRA
85. NWOKORIE ROSE CHIDI DDE 15 ABAYI ARIARIA PRIMARY SCHOOL IMO
86. EGWUMBA MARTINA U. ASST. CHIEF EDU. OFFR.   ALL SAINTS SCH. EHERE ABA` ANAMBRA
87. AKALAZU LILIAN C. MASTER II 10 AFUGIRI SEC. SCH. IMO
88. AMEFULA VERONICA MASTER II 7 AMAFOR ISINGWU COMM. PRI. SCHOOL ANAMBRA
89. MBAKWE SYlVIA N. MASTER III 10 AHIABA SEC. SCH. OBINGWA IMO
90. OBIMBA MONICA E. DEPUTY DIR. 15 SCH. RD. PRIMARY SCHOOL ANAMBRA
91. AHIA THERESA EBERE M/S III 7 AMIZI CENTRAL SCH. OLOKORO EBONYI
92. EKEUGO HELEN M/S III 7 UBAKALA AMIBO CENT. PRI. SCH. IMO
93. IZIM EVELYN  IFEOMA H/M II 8 WORLD BANK PRIMARY SCH. II ANAMBRA
94. NWOKEDI MARTHA TR GRADE III 5 OKWUTA PRIMARY SCHOOL ANAMBRA
95. ONUOMA KATE NKEM H/M 10 OSUSU PRIM. SCH. IMO
96. ONYEISE BRIDGET A. DDE 15 ABAYI SEC. SCH. IMO
97. UCHENDU BRIDGET PMM 12 AMUZUKWU PRI. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
98. OGWURUMBA J.E. DD 15 UMUWAYA RD. PRI. SCH. UMUAHIA IMO
99. ANYANWU AGATHA   13 URBAN SCH. 2 UMUAHIA IMO
100. ROSE OHAGA PHM 12 AZUIYI OLOKA PRI. SCHOOL.  
101. E.O. INEKWE (MRS) DIRECTOR 16 ASUBEB IMO
102. AGBIM NKEIRUKA CL. OFFICER 6 CENTRAL SCHOOL, BENDE LGEA IMO
103. EHIEZE RITA N.A. H/M III 7 AMABA IME FARMERS SCHOOL OBORO ENUGU
104. CHIKERE EBERE A. H/M II 7 OSUSU PRIM. SC. III IMO
105. IHEANACHO STELLA PRIN. EDU. OFFR. 12 URBAN SCH. II UMUAHIA IMO
106. TOCHUKWU NWANNA CLE. 03 PIU IMO
107. EBONINE UCHENNA ASST. EDU. OFFR. 07 EDUCATION AUTHORITY IMO
108. IHEKORONZE L.N. EDU. OFFR. I 9 URBAN SCH. II M/S UMUAHIA IMO
109. OLUCHI EKEH H/M I 7 UGWUNCHARA PRI. SCH. II M/S IMO
110. OKONKWO E.C. H/M I 15 UGWUNCHARA PRI. SCH. II M/S ANAMBRA
111. EJIMADU MARY H/M III 7 AMAKANMA PRI. SCH. UMUAHIA SOUTH LGA IMO
112. NZEKA GEORGENA U. H/M II 9 AKWETE TOWN SCHOOL IMO
113. IGWE COMFORT N. H/M SP. CL 13 PRACTISING SCH. NEAR HOLY GHOST SEC. TECH. SCH. UMUAHIA ANAMBRA
114. ACHONU E.U. C.E.O 14 NDUME OTUKA COMM. SEC. SCH. EBONYI
115. MADUKA ANTHONIA A. PEO 12 EHERE OGBO COMM. SCH OBINGWA IMO
116. OBI ANTHONIA U. SNR. EDU. OFFR. 10 AFARA TECH. SCH. IMO
117. ORJI BLESSING O. PEO 12 UMUWAYA ROAD PRI. SCHOOL IMO
118. ANAGBOGU THERESA O. ASST. H/M 16 UNION PRI. SCH. AFARAUKWU ENUGU
119. OBIOHA MATILDA O. H/M I 9 LIBRARY AVENUE PRI. SCH. ANAMBRA
120. IHEANACHO JUSTINA H/M II 8 EZEAKUMA MEM. SCH. ABAM. AROCHUKWU LGA IMO
121. MADU COMFORT C. MASTER 7   IMO
122. CHINWEOKWU C.N. SNR. MASTER 12 AMUZUKWU GIRLS SEC. SCH. IMO
123. ODIBELU R.N. H/M II 9 HOLY GHOST SEC. SCH. IMO
124. UKAKWE MARY C. SNR. MASTER 14 AMUZUKWU GIRLS SEC. SCH. ANAMBRA
125. NWOSU CHRISTIANA H/M III 8 ABAYI ARIARIA PRI. SCH. I IMO
126. OKORO REBECCA ASST. ADULT EDU 6 UMUAHIA SOUTH LGA ENUGU
127. JOYCE AMARACHI O. MASTER III 7 OSISIOMA NGWA LGA ENUGU
128. UNADIKE STELLA D.D. 15 EZIOBU SEC. SCH. ABA NORTH IMO
129. MBIAKA F.C. PRIN. II 14 UMURIAGA SEC. SCH. IMO
130. ONYEANAM IJEOMA H. MASTER 6 APUMIRI SEC. SCH. IMO
131. EMECHEBE J. NWAOBIARA MASTER 6 UNION PRI. SCH. ENUGU
132. AWUJO BLESSING MASTER 7 COMP. SEC. SCH. ABA IMO
133. OSUJI MOSINA C. MASTER  7 OHAF. SEC. SCH. IMO
134. IROH RHODA P. H/M 12 CITY PRIMARY SCH. UMUAHIA IMO
135. CHIBUIKE NGOZI TC I 06 IKWUANO LGA IMO
136. EMERI IRENE MASTER I 7 ASUBEB IMO
137. ALOZIE CHINYERE S. MASTER I 14 AMUZUKWU GIRLS ENUGU
138. OKEKE C. NKECHI PRIN. IV. 12 OKAKWE SEC. SCH. OHAFIA IMO
139. ANAZODO E.N. PRIM IV. 12 AFARA TECHNICAL SCHOOL ANAMBRA
140. FRANCISCA ONUNIWU PRIM IV. 12 SEC. TECH. AFARAUKWU IMO
141. LILIAN C. AKALAZU SNR. MASTER 10 ALL ST. ABA ANAMBRA
142. NWANGWU NKEIRUKA HENRIATA MASTER I 13 NATIONAL HIGH SCHOOL AZUMINI UKWA EAST IMO
143. OKEJI U. CHIKA PRIN IV. 12 ASUBEB IMO
144. UGOCHUKWU AGATHA T. HM II 8 UTURU COMMUNITY SCH. ISUIKWUATO IMO
145. ANYAMELE JAMES A.U. MASTER II 9 ORIEMAENYI SNR. SCHOOL UMUAHIA NORTH IMO
146. NWADINMA ROPHINA N. HM II 8 OLOKORO HIGH SCH. UMUAHIA SOUTH IMO
147. OSUJI OBIAGERI MASTER I 12 IKWUANO PRI. SCH. IMO
148. DIGWO HELEN IFEOMA HM I 14 COMMUNITY GIRLS SEC. SCH. UMUNGASI ABA IMO
149. AGHARA PERPETUA I. MASTER II 08 ASUBEB ENUGU
150. EKE CALLISTA TEACHER CL. I 6 ASUBEB IMO
151. OHURU IJEOMA C. H/M II 10 ASUBEB IMO
152. CHIEZE RITA N.A. H/M IV 7 ASUBEB IMO
153. FRANK JUSTINA CHINYERE H/M I 9 SEMB IMO
154. CHUKU IJEOMA NGWU SNR. MASTER II 10 ASUBEB IMO
155. UHEGBU JULIANA ONYINYECHI MASTER III 9 ASUBEB IMO
156. NGOZI ORJI LILIAN MASTER II 8 ASUBEB IMO
157. MGBOKWERE R.O. MASTER II 8 SEMB IMO
158. OKEKE R.C. PRIN. ASST. EDU OFFR. 12 ASUBEB IMO
159. CHINWEOKWU CHRISTIANA N. SNR. MASTER 10 SEMB ANAMBRA
160. NWAEME GRACE N. MASTER II 8 ASUBEB IMO
161. UKEKWE MARY U. PRIN EDU. OFFR. 14 SEMB ANAMBRA
162. ONUOHA NNENJI ELIZABETH TEACHER CLASS I 6 LGEA IMO
163. ARINZE CATHERINE OBIANUJU MASTER I 9 ASUBEB ANAMBRA
164. UZOR BERNADETTE L. SNR. MASTER I 10 ASUBEB ANAMBRA
165. NWOSU A.E. PRI ED OFFR. 14 SEMB IMO
166. ODIBELU R.N. MASTER I 9 SEMB IMO
167. ANAGBOGU T.O. DIRECTOR 16 ASUBEB ANAMBRA
168. NWACHUKWU NGOZI ELIZABETH H/M I 9 ASUBEB IMO
169. JOYCE AMARACHI ONONIWU MASTER III 7 ASUBEB IMO
170. NWABUJU UCHE L. ASST. CHF.EDU. OFFR. 13 ASUBEB ANAMBRA
171. NWOSU MARY FIDELIA ASST. CHF. EDU OFFR. 13 ASUBEB IMO
172. OKONKWO A.C. CHF. ASST. EDU OFFR. 14 ASUBEB ANAMBRA
173. DURU KELECHI QUEEN MASTER I 9 SEMB IMO
174. ASIEGBU A. NNEZURUAHA PRIN. ASST. EDU OFFR. I 12 ASUBEB IMO
175. AKADONYE ELIAS O. PRIN. GD IV 12 SEMB IMO
176. AZIE NWAMAKA C. SNR. MASTER II 10 ASUBEB ANAMBRA
177. OKEAGU IFEYINWA JANE ASST. EDU OFFR. 13 ASUBEB IMO
178. AKILO A.O. EDU. OFFR. I 08 ASUBEB ENUGU
179. NNADI MATILDA CHINYERE MASTER III 9 ASUBEB IMO
180. IHEJIRIKA FELCIA O. MASTER III 9 ASUBEB IMO
181. NWOSU NNENNA T.C. II 5 ASUBEB IMO
182. EGEJURU CLEMENT O. CL. OFFR. I 5 LGEA IMO
183. IBE REGINA O. MASTER III 9 ASUBEB IMO
184. ANYANWU CHRISTIANA MASTER III 9 ASUBEB IMO
185. IKEKWE GLORY OLUCHI TEACHER CLASS II 6 ASUBEB IMO
186. EJIKE ESTHER C. TEACHER CLASS II 6 LGEA IMO
187. OHAKWE E.N. H/M SPEC. CLASS 13 ASUBEB IMO
188. NWAOBASI CHARITY O. MASTER II 10 SEMB IMO
189. IZIM EVELYN IFEOMA EDU. OFFR. II 8 ASUBEB IMO
190. ENYERIBE HAPPINESS C. SNR. MASTER II 10 CANPA JUNC SCH AROCHUKWU IMO
191. NINANYANWU FESTUS C. ACEO 13 SEMB IMO
192. UCHE CECILIA M. ACEO 13 SEMB ANAMBRA
193. OKONKWO VICTORIA O. ACEO 13 SEMB ANAMBRA
194. EMEZUE EUCHARIA H/M II 9 ASUBEB IMO
195. OTUBAH MARIAGORETTI C. ACEO 13 SEMB ANAMBRA
196. EJEBI FRANCA A. ACEO 13 SEMB ANAMBRA
197. UGBOAJAH M.C. ACEO 13 SEMB ANAMBRA
198. NWACHUKWU ANGELA N. MASTER II 9 SEMB IMO
199. EZE F.A. DD 15 ASUBEB IMO
200. DURU HENRIETTA ACEO 13 SEMB IMO
201. AWA LIZZY FELIX C. SNR. MASTER II 10 ASUBEB IMO
202. OSUAGWU PERPETUA O. ACEO 13 SEMB IMO
203. ANYA LEWECHI JULIANA U. ACEO 13 ABA NORTH LGEA IMO
204. OBIEKE CHINYERE J. SNR. MASTER 10 ASUBEB IMO
205. EMMANUEL U. AGUAMYANWU TEACHER CL. II 6 ASUBEB IMO
206. RITA CHILAKA ACEO 14 SEMB IMO
207. RITA ONYEDIBE H/M II 8 ASUBEB ANAMBRA
208. NJOKU UGONNA H/M III 8 ASUBEB IMO
209. ONWE CHIOMA O. H/M IV 7 ASUBEB EBONYI
210. OKAFOR EDITH C. MASTER I 9 ASUBEB IMO
211. EKE SARAH NKECHI H/M PRIN. CLASS 12 ASUBEB IMO
212. NWOKE EVELYN ONYINEYCHI PRIN ASST. EDU OFFR 13 ASUBEB IMO
213. NWANNA ANYELA C. TEACHER CL. I 6 ASUBEB IMO
214. ONWUDIKE CAROLINE NGOZI SNR. MASTER 10 SEMB ANAMBRA
215. IFEDIORA PERPETUA MASTER I 9 ASUBEB ANAMBRA
216. UZUEGBU JOY UKAMAKA ACEO 13 ASUBEB ANAMBRA
217. OKERE ESTHER GODDY EDU OFFR. II 8 ASUBEB ANAMBRA
218. AZUBUIKE NNEKA CHRISTIANA EDU OFFR. II 9 ASUBEB ANAMBRA
219. JONATHAN F.C. MASTER I 9 ASUBEB IMO
220. CHIKERE PERPETUA NMEZI PRIN ASST. EDU OFFR. 13 ASUBEB IMO
221. UKAH GERTRUDE IHUOMA PRIN. ASST. EDU OFFR I 13 ASUBEB IMO
222. UKPABIA ROSEMARY CHIDINMA PRN ASST. EDU OFFR. 13 ASUBEB IMO
223. OKORIE PETER TEACHER CL. I 6 ASUBEB IMO
224. EKE CATHERINE NGOZI PRN ASST. EDU OFFR 13 ASUBEB IMO
225. ENECHUKWU VIRGINIA NKECHI SNR. EDU OFFR. 10 ASUBEB ENUGU
226. AMATA BERNADETTE UJU EDU. OFFR. 9 ASUBEB ANAMBRA
227. OPARAOCHA ANTHONIA C. MASTER I 9 ASUBEB IMO
228. ONUIGBO VERONICA OBIAGELI SNR. MASTER I 12   ANAMBRA
229. ONYEIROKOJO DORATHY N. EDU OFFR. 9 ASUBEB IMO
230. NWOKO FELICIA C. ASST. EDU OFFR. 7 ASUBEB IMO
231. AGIM CHINYERE S. MASTER II 8 SEMB IMO
232. NWAOHA JOSEPHINE MASTER III 7 ASUBEB IMO
233. OLUIGBO JOY AZUOMA TEACHER CL. I 6 ASUBEB IMO
234. ONU PAULINE NGOZI MASTER II 8 ASUBEB IMO
235. AGWULONU NGOZI GRACE SNR. EDU OFFR. 10 ASUBEB IMO
236. AGIM GEORGIA SNR. MASTER 10 SEMB ENUGU
237. IGWE ROSE IJENWA SNR. MASTER I 12 ASUBEB ANAMBRA
238. OBIEKEA AUGUSTINA ONU ASST. CHF OFFR 13 ASUBEB ANAMBRA
239. NJOKU SHEPHERDNESS ASST. CH EDU OFFR. 13 ASUBEB CROSS RIVER
240. IWUABA FRANCISCA ADANNAYA SNR. MASTER II 10 ASUBEB IMO
241. PATRICIA OGUZIE TEACHER II 8 ASUBEB IMO
242. OBIDIEGWU HELEN I. MASTER IV 7 ASUBEB IMO
243. AHANONU CHINMENDU H/M 9 ASUBEB IMO
244. ONYIRIUME JOY UZOMA TEACHER MASTER I 9 ASUBEB IMO
245. EZENDUKA LACTICIA N. SNR. EDU OFFR. 10 ASUBEB IMO
246. OSUIGWE ONYINYECHI PATRICIA MASTER II 8 ASUBEB IMO
247. ASIEGBU ANTHONIA MASTER III 7 ASUBEB ANAMBRA
248. NWACHUKWU CHINWE T.F. ADM. OFFR. I 9 UMU NORTH LGA IMO
249. UZOHO BLESSING N. H/M II 8 ASUBEB ANAMBRA
250. DURU PHILO NNEKA H/M II 8 ASUBEB IMO
251. NJOKU NGOZIKA ANGELA MASTER I 9 SEMB ANAMBRA
252. UWAEGULAM  MONICA H/M II 9 ASUBEB ANAMBRA
253. AGATHA ADAEGO H/M IV 7 ASUBEB IMO
254. ONWUCHEKWA MAUREEN N. MASTER 10 SEMB ANAMBRA
255. UDEH OLEJURU ACEO 14 SEMB IMO
256. NMEZI EVELYN OLUCHI H/M IV 7 ASUBEB IMO
257. UWAKWE JOY CHIDINMA TEACHER III 5 ASUBEB IMO
258. OBI VERONICA SAMUEL TEACHER III 5 ASUBEB IMO
259. OKONKWO BERNARD EBERE H/M II 8 ASUBEB IMO
260. NWOSU GRACE E. H/M II 9 SEMB ENUGU
261. ONWUAKO APPOLINIA N. H/M I 10 ASUBEB IMO
262. OGBU EMMANUELA C. MASTER III 8 SEMB ENUGU
263. OLUGHU THERESA A. H/M IV 7 ASUBEB EBONYI
264. NWOKEJIOBI MARTIN LUTHER C.O. MASTER 9 SEMB IMO
265. ANORUO AGNES CHIOMA ACEO 13 ASUBEB IMO
266. ALOZIE ANGELA UGOCHI SNR. MASTER I 12 ASUBEB IMO
267. ANORUO GERALDINE NNEKA MASTER II 8 SEMB IMO
268. OKORIE EUDORA C. H/M IV 7 ASUBEB IMO
269. AGWONESI NNEKA H/M I 10 ASUBEB ADAMAWA
270. NWOKORIE AGNES H/M I 9 ASUBEB IMO
271. OKORO CHINYERE I. MASTER III 8 SEMB IMO
272. OKORIE FRANCISCA CHINEDU H/M I 10 ASUBEB IMO
273. ANAETO BRIDGET H/M IV 7 ASUBEB IMO
274. AGODIKE A. ELIZABETH SNR. MASTER 9 ABA SOUTH LGA IMO
275. EROMOLE NKECHI J. H/M II 13 SEMB IMO
276. AMAKU THERESA ONUABUCHI H/M I 10 ASUBEB IMO
277. ANYANWU FRANCISCA U. ACEO 14 ASUBEB IMO
278. OKONKWO JULIANA OLUCHI H/M I 10 ASUBEB IMO
279. NNEJIKA GLORIA EBERE SNR MASTER 9 SEMB ADAMAWA
280. ODUEZE ALICE N. SNR. MASTER I 12 ASUBEB IMO
281. IKPEOGU EBELE D. H/M 6 ABA SOUTH LGA ANAMBRA
282. MORAH UZOAMAKA BEATRICE H/M II 8 ABA SOUTH LGA ANAMBRA
283. ANYIMUKWU EBERE H/M IV 7 ASUBEB IMO
284. UMENDU ULOMA G. SNR. MASTER 9 SEMB IMO
285. EZURUIKE ROPHUNA TEACHER III 5 ASUBEB IMO
286. ANIEZUE BEATRICE C. H/M I 9 ASUBEB IMO
287. UDE NNACHI UKPAI H/M II 8 MIN. OF URBAN RENEWAL EBONYI
288. OPARA ROSELINE CHIOMA H/M IV 6 ASUBEB IMO
289. NWOSU CHRISTIANA C. H/M II 8 ASUBEB IMO
290. CHIJIOKE CAROLINE CHINASA H/M I 9 ASUBEB IMO
291. NWOSU MARTINS H/M I 9 ASUBEB IMO
292. CHIKEZIE ROSITA UGOCHUKWU H/M I 10 ASUBEB IMO
293. EKWERIKE AGNES CHIAZAIKPE H/M 12 ASUBEB IMO
294. CHUKWUEMEKA MERCY U. H/M IV 6 ASUBEB EBONYI
295. UWA ABIGAIL C. H/M II 8 ASUBEB EBONYI
296. IHEOHAKARA C.C. H/M II 7 ASUBEB IMO
297. AHUCHE JULIANA IHUNNAYA DD 16 SEMB IMO
298. UNAMMA EUGINIA CHINYERE H/M II 8 SEMB IMO
299. IWUAGWU IHEOMA G. DD 16 ASUBEB IMO
300. IKEOKWU AFOMA TEACHER 4 ABA NORTH ANAMBRA
301 ECHEKWEM OBIAGELI J. H/M I 9 SEMB ENUGU
302. AGU CHINWE UZOAMAKA ACEO 13 SEMB ANAMBRA
303. MBACHU PATIENCE N. ACEO   ASUBEB IMO
304. MUOKA CAROLINE O. H/M I 9 ASUBEB ANAMBRA
305. CHURUBA PERPERTUA OGONNA TEACHER 5 ASUBEB IMO
306. OKORO EZEOKE BLESSING TEACHER 5 ASUBEB IMO
307. OKORO FRANCISCA C. MASTER I 9 SEMB IMO
308. IHEGBU NMAEZI U. MASTER I 9 SEMB IMO
309. OKEKE PHILOMENA NGOZI MASTER II 8 SEMB IMO
310. EKENWE AUGUSTINE C. MASTER I 12 SEMB ANAMBRA
311. EKEDURU JOVITA CHINYERE MASTER I 9 ASUBEB IMO
312. MUOEMENAM GRACE NKECHINYERE SNR. MASTER 7 ASUBEB ANAMBRA
313. NLAM JULIANA U. MASTER I 9 ASUBEB ANAMBRA
314. OGUIZU NKEIRU MASTER II 8 ASUBEB IMO
315. ELEMUO JOSPHINE O. PRINCIPAL 13 SEMB ANAMBRA
316. NJOKU CATHERINE CHF EDU OFFR. 13 SEMB IMO
317. MUOJEKWU BENEDITH O. SNR. EDU OFFR. 10 SEMB ANAMBRA
318. NJOKU EUCHARIA AMARACHI SNR. EDU I 12 SEMB IMO
319. MNATIUS CHINWE H. SNR. EDU. I 12 SEMB IMO
320. OHANELE CHINYERE BESSIE ACEO 13 ASUBEB IMO
321. UGORJI GENEVIEVE TEACHER 05 ASUBEB IMO
322. ONWUKA GERTRUDE O. H/M IV 6 ASUBEB IMO
323. UDEGBE JACINTA CHINYERE H/M IV 6 ASUBEB IMO
324. IKEJI NKEIRU PATRICIA H/M III 7 ASUBEB IMO
325. EWENWA EDITH UGOCHI ACEO 13 ASUBEB IMO
326. IKPA C.B.C. ACEO 13 SEMB IMO
327. OKWUDIMMA M. H/M II 8 ASUBEB IMO
328. IKEH NKEIRUKA VERONICA H/M 6 ASUBEB IMO
329. AKALAZU LILIA CHINEMEREM SNR. MASTER 10 SEMB IMO
330. ONYEJELEM IJEOMA A. SNR. MASTER 12 SEMB IMO
331. NJOKU FELICIA  NNENNA H/M 10 ASUBEB IMO
332. DURU AGNES C. TEACHER 5 ASUBEB IMO
333. IHEANACHO STELLA H/M 12 ASUBEB IMO
334. EGWUMBA MARTINA UFOAKU ACEO 13 SEMB IMO
335. NJOKU GRACE A. TEACHER IV 6 ABA S. LGEA IMO
336. OKEKE VICTORIA U. H/M II 8 ASUBEB ANAMBRA
337. NWOSU FLORENCE I. ACEO 13 SEMB  
338. NWADIKE PLEASURE TEACHER 5 MIGRANT FARMERS IMO
339. OKEKE MAUREEN O. TEACHER 7 MIGRANT FARMERS IMO
340. OSEGERNNA CECILIA C. H/M I 12 ASUBEB IMO
341. DURU EUDALINE N. H/M I 12 ASUBEB IMO
342. AMADI GERALDINE IHEOMA H/M II 10 ASUBEB IMO
343. OKAFOR CHINWE CHIZOBA TEACHER 4 ASUBEB IMO
344. OKEKE A.NKECHI H/M I 12 SEMB IMO
345. OKORO REBECCA TEACHER 6 UMU SOUTH LGEA ENUGU
346. ONYEIKE GODWIN O. ACEO 13. SEMB IMO
347. ANYANWU PEACE IJEOMA H/M 10 ASUBEB IMO
348. OSUAGWU PERPETUA O. ACEO 13 SEMB IMO
349. AKASO RACHAEL C. H/M II 10 ABA SOUTH ANAMBRA
350. OSUJI BERNAFDETTE C. H/M II 10 ASUBEB IMO
351. ANATOGU EBERE H/M II 8 ABA SOUTH ANAMBRA
352. IHEME CHUKWUEMEKA C. MASTER I 8 SEMB IMO
353. ONYEJEMERI MAGDALINE M. MASTER 8 SEMB EBONYI
354. ONWUAKOR MARITHA N. MASTER I 12 SEMB IMO
355. ENWEREUZOR CHIONYE SUCCESS TEACHER 6 ASUBEB ANAMBRA
356. UNAGWU FELICIA O. TEACHER 9 ASUBEB IMO
357. NWOSU AGATHA ADAEGO TEACHER 7 ASUBEB IMO
358. KORIE VIRGINIA MASTER II 7 SEMB IMO
359. OKOYE EBERE BIBIANA H/M II 8 ASUBEB ANAMBRA
360. EGBUKACHI CHIOMA H/M I 09 ASUBEB ANAMBRA
361. MMEKAM CHINWENDU U. MASTER I 10 SEMB IMO
362. NWACHA LOVELINE OLUCHI H/M II 8 ASUBEB IMO
363. EKWENYERE LILIAN NGOZI H/M 10 ASUBEB IMO
364. UKANWA PERPETUA O. H/M 12 MIGRANT FARMERS IMO
365. ONYEGBULE GEORGINA H/M I 12 ASUBEB IMO
366. NWOSU ELIZABETH C. ACEO 13 ASUBEB ANAMBRA
367. OSUAGWU VERONICA M. MASTER II 9 SEMB IMO
368. AGOHA SAMPSON H/M II 8 ASUBEB IMO
369. OPARA GERALDINE NWAJIEZE H/M I 9 LGEA IMO
370. KALU MERCY PRIN. 16 SEMB EBONYI
371. ANYANWU AGATHA ASST. CHIEF EDU. OFFR. 13 URBAN PRI. SCH.2 UMUAHIA IMO
372. STELLA ONYINYECHI AGBAEGBU TEACHER CLASS II 06 CITY PRI. SCH. IKWUANO IMO
373. OKAFOR NGOZI FLORENCE DEP. DIR. EDU 15 OLD COURT PRI. SCH. I CROSS RIVER
374. JAMES MARIA A. H/M I 9 CITY NURS./PRI II OSSAH ROAD UMUAHIA IMO
375. MRS. DURU E.C. CHIEF H/M 14 INFANTORY BATALLION PRI. SCH. II OSISIOMA IMO
376. OBI MARY ANN CHINWE PRINCIPAL I 15 GIRLS SENIOR SEC. SCH. OWERRINTA IMO
377. OLUIGBO JOY AZUOMA MRS. ASST. H/M 14 MODEL I PRI. SCH. ABA SOUTH IMO
378. NWOKE ESTHER CHIDINMA ACEO 14 GOLF COURSE PRI. SCH. ABA NORTH IMO
379. AHAMEFULA CHINYERE P. PRIN. EDU OFFR. 12 GOVT. COLLEGE UMUAHIA IMO
380. IBE REGINA O. H/M 7 CENTRAL SCH. OBEHIE UKWA WEST LGA IMO
381. OKERE THERESA A. H/M 7 COMM. PRI. SCH. IHIE UKWU UGWUNAGBO IMO
382. IKEKWEM H.E. (MRS) DEPUTY DIRECTOR 15 AMUZUKWU GIRLS SEC. SCH. UMUAHIA NORTH ENUGU
383. OBILOR OBINNA H/M 7 OGBOKO COMM. OZUITEM IMO
384. MRS. C.U. ANOSIKE DEP. DIRECTOR 15 SEMB  
385. JAMES JOY OKWUDIRI H/M II 8 APUENU COMM. SCH. ITEM IMO
386. DIKE JULIET TR. CL. II 5 AMATO OHANZE AGWU COMM. SCHOOL OBINGWA IMO
387. NWOSU MARIA M. ACEO 13 COMM. SEC. SCH. UMUNKIRI IMO
388. OGBONNA SAMSON ASST. ED. OFFR. 6 SEMB IMO
389. OKORONKWO GLORY T. CLASS I 6 IBERENTA COMM. SEC. SCH. IMO
390. ENWEREM OBINNA DRIVER 5 SSG IMO
391. NJOKU VICTORIA NWAKAEGO MASTER II 10 BTC, ABA IMO
392. ANYASO TOCHUKWU M. HEALTH ASST. 4 UMUAHIA NORTH IMO
393. NWOKEYI MERCY IJEOMA CHIEF CLERICAL II 5 BCA IMO
394. CATHERINE NWACHUKWU TEACHER 10 GIRLS SEC. SCH. ABAYI IMO
395. ONWUKAEME NGOZI TEACHER 10 COMM. LODUIMENYI BENDE IMO
396. ENEMOU JOSEPHINE N. TEACHER 13 OHABIAM SEC. SCH. ABA IMO
397. UKONU I.C. TEACHER 10 NDIEGORO GIRLS ABA IMO
398. MADU NKECHI COMFORT   8 AMFOR COMMUNITY PRI. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
399. OHAKWE PATRICK O.   8 FINANCE OSISIOMA LGA IMO
400. OMEZIRI EBERE THELMA TEACHER 10 COMM. SEC. SCH. EGBEDE, OSISIOMA IMO
401. ONYENEKE EBERE S.   6 LGEA IMO
402. UGWUDI EMEKA K.C.U. ACEO   ABA SOUTH IMO
403. AGNES A.U.   15 COMMUMITY PRI. SCH. UMULE IMO
404. CHINELO STELLA OJINE PRIN. EDU. OFFR. 12 ORIEAMAENYI SEC. SCH. UMUAHIA NORTH IMO
405. NWALIMA GIFT O. PTO 10 ASUBEB IMO
406. NNANEME  EUCHARIA NWAEBUNIE CHF. EXEC. OFFR. 15 SEMB, ABA ANAMBRA
407. CHIDOLUE OGOCHUKWU ANULIKA   9 ALAUKWU COMP. SEC. SCH. UMUOBIAKWA OBINGWA ANAMBRA

 
ANNEXURE B

LIST OF DISENGEGED NON INDIGENES (CIVIL SERVANTS) REINSTATED

S/N NAMES RANK GL. PLACE OF WORK BEFORE DISENGAGEMENT STATE OF ORIGIN
1. UBADUA EDITH U. CHIEF WF. OFFICER 13 MINISTRY OF WOMEN AFFAIRS ANAMBRA
2. CHIBUZO AMAEFULA B. C/O 4 UKWA LGA ANAMBRA
3. OKEBARAM CHINASA EXECUTIVE OFFICER 7 UMUOBA LGA IMO
4. EZIKE EVARISTUS U. EO 10 OBINGWA LGA IMO
5. D.C. EZE ASCA 13 SEMB HEADQ ANAMBRA
6. PETRA OTUMBA C. EO 08 ISUIKWUATO LGA IMO
7. IKEGWUONU EBERE T. INFOR OFF. II 8 MINISTRY OF INFORMATION IMO
8. UKATTA JEAN UGO ASST. EX. OFF 6 UMUAHIA NORTH IMO
9. IGBOZURUIKE V. C.O 5 MOF IMO
10. PROMISE O. MOGULUA C.O. 5 ABA SOUTH HOS ANAMBRA
11. UCHENNA NWADIGO PLANNING OFF. 8 PLANNING COMMI. IMO
12. VIVIAN IHIM PRIN. PL. OFFR. 12 CSC IMO
13. CHINYERE UGORJI INFOR. OFFICER 4 ASPC IMO
14. MEKWULU HELEN ASCE HEALTH 8 MIN. OF INFORMATION ANAMBRA
15. ONYGIRI UZOMA H. HEALTH 4 INFORMATION IMO
16. NWOKO CHIMEREZE PRIM. S/EDI. 12 BCA UMUAHIA ANAMBRA
17. CHIOMA CHRISTIAN CLER. OFFICER 5 SCIENCE & TECHNOLOGY EBONYI
18. ONYEJI GLORIA C. CL. OFFR. 3 MIN. OF HEALTH IMO
19. EZE MAUREEN CHIOMA HEO 3 MIN. OF AGRIC. IMO
20. THANKGOD ABAZIE HEO 8 GOVERNMENT HOUSE IMO
21. EKERE HERIETTTA C. MESSENGER 2 MINISTRY OF WOMEN AFFAIRS IMO
22. PETROLINA IWEGBU K. ENGR. IJ PRS 10 UGWUNAGBO LGEA IMO
23. UCHECHI ONUNA A. ASST. OFFR. MIN. OF EDU 13 MIN. OF HEALTH ANAMBRA
24. OHAMAKA EUGENE C. CL. ASST. 3 PLANNING COMMISSION IMO
25. UFOH. NGOZI PRINC. OFFR. 12   EBONYI
26. FELICIA ONUGHA SECURITY 2 UGWUNAGBO IMO
27. BASSEY OKORIE CHIEF DRIVER 3 CHIEFTAINCY AFFAIRS EBONYI
28. DURU CLARA NDIDI CHIEF REV. ENF. 8 IKWUANO LGA IMO
29. NWANKWO GLORIA O. PRIN. OFFR. 9 MIN. OF HEALTH IMO
30. ORJI BLESSING O. PRIN. EDU OFFR. 12 ASUBEB IMO
31. ORJI NDIDIAMAKA IHEANYI PAO 12 ASUBEB IMO
32. MRS. ELIZABETH CHINENYE UGWU SEO 9 ABA NORTH PLANNING AUTHORITY IMO
33. IKECHUKWU CHARLES OSUEKE CHIEF C/O 7 UKWA WEST LGA IMO
34. AMANAMBU CHINWENDU C/O 4 IKWUANO IMO
35. UKAOHA AMANAMBU AGRIC. SUPT. 7 MIN OF AGRIC. IMO
36. OSUALA NGOZI BLESSING CL. ASST. 3 MIN. OF HEALTH IMO
37. ORUCHE STELLA C. AGRIC. SUPT. 7 MIN. WORKS ANAMBRA
38. AMARACHI T. CHINYERE SNR. REG. II 9 JUDICIARY HIGH COURT IMO
39. MRS. AGUPUSI FLORENCE SSWO 10 UMUNNEOCHI LGA IMO
40. OKWEJI U. CHIKA ADMIN. OFFR. II 8 ASUBEB IMO
41. MR. AGBO F. C/O I 5 EXCO SECRETARIAT ENUGU
42. NWAMMERENINI OLUCHI C. PRIN. CONF/SEC. 12 UGWUNAGBO LGA IMO
43. MRS. IROAKAZI HARRIETH C. CSA 9 BUREAU OF ADMIN HOS IMO
44. MRS. FELICIA ONUGHA SECURITY GUARD 3 CHIEFTAINCY AFFAIRS IMO
45. IKEKWEM CHRISTIANA ADULT EDU ORG. 4 SOCIAL DEV. DEPT. BENDE LGA IMO
46. OTIEKWE CHIKA MARIA PRIN. GL. OFFR. II 10 MLG&CHA IMO
47. IHEANACHO CHIOMA C. HEALTH ATTD. 04 UMUAHIA SOUTH LGA IMO
48. IHEANACHO HOPE E. ACCT. 07 ASEPA IMO
49. OTIEKWE UCHE E. AUDITOR II 8 LOCAL GOVT. AUDIT IMO
50. PAUL CHUKWUEMEKA CHUKWUNYERE WATCHMAN 2 SEMB IMO
51. MICHAEL CHIKWENDU CHF. DRIVER 7 PENSIONS BOARD IMO
52. IROEGBU EMILIA IHUOMA PRIM. HEALTH ATTENDANT 4 UMUAHIA SOUTH IMO
53. EBERECHUKWU DRIVER 3 ASHA IMO STATE
54. EMMACULATE OKOCHE ASST. REG. 6 MIN. OF TRANSPORT EBONYI
55. OPARA PATRICK ACCT. I 9 ASUBEB IMO
56. ONWUBUARIRI BLESSING ASST. CH. COMM. DEV. OFFR. 13 MIN. OF RURAL DEV. & POVERTY REDUCTION IMO
57. STELLA IHEJIRIKA ASPC 5 UMUAHIA NORTH LGA IMO
58. NWANAGBA  UGOCHI   03 UMUAHIA SOUTH LGA IMO
59. ONUGHA FELICIA SECURITY GUARD 3 MIN. OF LG & CHA  
60. ONUKWUMUGHA WILLIAMS CHIEF DRIVER 7 LGSC IMO
61. DAVID EKE SENIOR DRIVER 6   IMO
62. OMEREONYE LAZARUS CHIEF REV. SUPT. 10 ISUIKWUATO LGA IMO
63. EMELDA IHEANACHO SNR. PERT. OUTLET 09 HQ IMO
64. ANYANWU PEACE U. CONF. SEC. 8 UMUNNEOCHI LGA IMO
65. JUMBO NGOZI G. ASST. CNS 13 IKWUANO LGA  
66. KELECHI IGWE PRO ANALYST II 8 MIN. OF SC. & TECH. IMO
67. NNEJI NKEMJIKA SCIENTIFIC OFFR. 02 MIN. OF SC. & TECH. IMO
68. PERPETUAL E. OGBONNA ORDERLY 2 ABIA STATE SPEAK IMO
69. MRS. OKORO NWOGU UZOAMAKA PAO 12 MIN. OF W.A. IMO
70. IFEOMA EZEANYANGU SECURITY 3 SSG ANAMBRA
71. CATHERINE OGBAJI UCHENNA   4   ANAMBRA
72. OGECHI UZOR EX. OFFR ACCT. 07 BUREAU OF S.W. EBONYI
73. APPOLONIA E. ANYA PRIN. HEALTH CARE 5 UMUAHIA NORTH ANAMBRA
74. EKELEMCHUKWU ENYISI MOTOR PARK ATTD. 3 ABA SOUTH ANAMBRA
75. NWOKOJI CHIMEREEMEZE PRIN. EXEC. OFFR. 10 MIN. OF INFOR. ANAMBRA
76. THEOPHILUS OPARA ADMIN. OFFR. I 9 PLANNING COMMI. IMO
77. NWAIWU NNENNA NGOZI SNR. EXEC. OFFR. 9 ASUBEB IMO
78. ANUNA UCHECHI ANTHONIA ASST. CHIEF EXEC. OFFR. 13 MIN. OF HEALTH IMO
79. ANYANWU BERNADETTE U. ASST. CH. AUDITOR 13 AUDITOR GENERAL’S OFF. UMUAHIA IMO
80. EBE JECINTA NGOZI PLAN OFFR. II 8 UKWA EAST LGA IMO
81. EKENEMCHUKWU EYISI PART ATTD. 3 ABA SOUTH EBONYI
82. UGORJI BEATRICE ASC. CONF. SEC. 9 JUDICIARY IMO
83. CELESTINE ANAELE CLERICAL OFFR. 6 AGRIC UMUAHIA IMO
84. NTAMANWUNA LETICIA EDUCATION ASST. 7 UMUAHIA SOUTH IMO
85. ONUEGBU CHINONSO CCO 6 JUDICIARY CUSTOMARY COURT OF APPEAL IMO
86. ETA ORJI MARTIN COACH I 9 SPORTS COUNCIL EBONYI
87. ORJI OLEKANMA M. SNR. ADMIN. OFFR. 10 SPORTS COUNCIL EBONYI
88. UGOCHI EBIRIJAM CLERICAL OFFR. 5 UMUAHIA SOUTH IMO
89. GLADYS IKE PRIN. EX. OFFR. 10 ABA IMO
90. CHIBUEZE UGOCHI C. PRIN. COM. 12 ABA SOUTH  
91. ATTA OSIM SNR. PORTER 4 UMUAHIA NORTH EBONYI
92. NNADOZIE CORNELIUS EZE HEO 8 MIN. OF SPORTS IMO
93. IHESIE MAGDALENE U. HEO 8 MIN. OF EDU IMO
94. OKEBANAMA MARIA C. PLO 12 MIN. OF LANDS IMO
95. ALOZIE CHINYERE A.E.O 7 UMUOBA, ISIALA NGWA SOUTH IMO
96. ACHINIHU SYDNEY SECURITY GUARD 3 MIN. OF SPORTS IMO
97. KENNETH UZODINMA SECURITY GUARD 3 ISIALANGWA SOUTH IMO
98. ONYEBUCHI VERONICA C. SCO 6 OHAFIA LGEA IMO
99. EGWUN BENARDITH C. SDO 7 UKWA EAST IMO
100. EGBUKWU IFEANYI CCO 7   IMO
101. NWAOKORIE CALISTA O. STATISTICAL ASST. 3 ABA SOUTH LGA IMO
102. AKANWA EZENWA SNR. ASST. EDU 10 ASUBEB IMO
103. OKEBARAM CHINELO M. LIB ATT 10 MINISTRY OF JUSTICE IMO
104. EBOSIE HAPPINESS O. HEALTH ASST. 4 ISIALA NGWA SOUTH IMO
105. OGINI EMMANUEL N. CL. ASST. 05 BUREAU OF ESTAB & PENSIONS IMO
106. OPARA OGECHI MIRIAM EXEC. OFFR. 6 MIN. OF RURAL DEV. IMO
107. NNEJI NONYE ROID YOUTH DEV. OFFR. 8 MIN. OF YOUTH DEV. IMO
108. IFEAGHACHI O. VERONICA ACEO 13 MIN. OF FINANCE ANAMBRA
109. IJEOMA CHIDIEBERE CO II 4 MIN. OF LANDS IMO
110. CHIBUEZE NJOKU O. COMM. HEALTH OFFR. 6 UKWA EAST EBONYI
111. OYEKWERE C. CO I 5 MIN. OF TRANS ANAMBRA
112. ESTHER UZOMA NGOZI DEPUTY DIRECTOR 15 EDUCATION DEPT. IMO
113. AGUNWA CHRISTIANA EO 06 LGEA ABA SOUTH ANAMBRA
114. IHEMEJI FRANCIS DRIVER 7 ABA SOUTH IMO
115. KENETH AKUSA R. PEO II 10 ABA NORTH ANAMBRA
116. ANOKWUTE F.O. COMM. DEV. OFFR. 08 COMM & INDUSTRY IMO
117. ODOEMELAM IJEOMA P. CL OFFR 04 ABA SOUTH LGA IMO
118. ANUMUDU NGOZI HEO 8 ABA SOUTH LGA IMO
119. OKECHUKWU PAULINA MARKET ATT. 03 ABA SOUTH LGA IMO
120. CHINASA ECHEKA HEALTH ATT. 2 OSISIOMA LGA IMO
121. NNACHI UKPAI REV. SUPT. 7 UMUAHIA SOUTH LGA EBONYI
122. MATHIAS ADAUGO AEO 6 BENDE LGA IMO
123. EKOEGHARIRI BERNADETHE U. PRIN. GRADE III 13 OSISIOMA ABA IMO
124. IWU SUNNY BLAISE ENV. HEALTH OFFR. 8 UMUAHIA NORTH IMO
125. ODUWE CHIKAOBI PERFORMIMG ASST. 3 ABA NORTH LGA IMO
126. ONWUKA AKUNNA DIBIA CL. ASST. 3 SPORTS COUNCIL EBONYI
127. NGOZI A. AGHA STAFF NURSE I 8 ABA NORTH EBONYI
128. UJU IHEANYI  UJU PERFORMING OFFR. 5 SPORTS COUNCIL IMO
129. MICHAEL N.O. F/B COACH 9 SPORTS COUNCIL ANAMBRA
130. AMAECHI CELINE NMA PEO 12 ABA SOUTH IMO
131. AMELECHU THERESA CHINYERE MESSENGER 2 JUDICIARY IMO
132. UCHENDU STELLA COMM. HEALTH. 8 ABA NORTH ANAMBRA
133. IROEGBU ANYO CHIF. AGRIC. 7 ABA SOUTH IMO
134. ONEYCHERE ADAEZE U. SNR. REV. ASST. 5 OBINGWA EBONYI
135. ODOGWU CHIDINMA S. HEALTH ASST. 4 UKWA WEST ENUGU
136. OGUNWA HELEN U. HEALTH ASST. 7 ABA SOUTH EBONYI
137. MADU EUCHARIA N. SNR. REV. ASST. 5 OBINGWA ANAMBRA
138. NJOKU UDOCHUKWU ENOCH TECH. OFFR. 8 MOC&I EBONYI
139. DORIS O. IBEAGI CHF. REV. ASST. 7 UMUAHIA SOUTH IMO
140. EJIOFOR G. CHINENYE AEO 6 ABA SOUTH IMO
141. ALOZIE CHRISTIANA C. CL. OFF 5 MOWA IMO
142. ONUOHA EZE DARIUS SNR. EXEC. OFFR. 7 SPORTS COUNCIL IMO
143. ONYEMA NONYEREM CLE. OFFR IV 4 OBINGWA ANAMBRA
144. OGBONNA IKECHUKWU PRIN. EXEC. OFFR. 9 SPORTS COUNCIL IMO
145. OGBONNA  I. EUCHARIA ASST. CHIEF ADMIN. OFFR. 13 SPORTS COUNCIL IMO
146. OKORO CHINYERE OLIVIA SCO 7 IKWUANO IMO
147. NWABUEZE ADAEZE CL. OFFR. I 5 UKWA WEST ANAMBRA
148. IWUEZE INNOCENT HEAD SECURITY 6 CSC IMO
149. EMEKA CHRISTIAN SNR. ADMIN. OFFR. 09 ISUIKWUATO IMO
150. UKPAI DICKSON N. CL. OFFR. 2 4 SSG EBONYI
151. OSUEKE UCHENNA K. REV. ASST. 4 BIR IMO
152. HAPPINESS N.G. HTO 12 MIN. OF WORKS IMO
153. ONYEKWERE NONYEREM CL. OFFR. I 5 CSC ANAMBRA
154. ONYEJIAKA ONYINYECHI SNR. EXEC. OFFR. 7 UKWA WEST IMO
155. CHINWENDU AMANAMBU C. CL. OFFR. 4 MIN. OF FINANCE IMO
156. OSUEKE ONYEKACHI F. GARDNER 2 BIR IMO
157. NJOKU CHIBUZOR GRACE HIGHER EXECUTIVE OFFR. 8 BIR IMO
158. BLESSING IJEOMA NTI REV. ASST. 7 BIR IMO
159. SYDNEY OZUZU CHIEF DRIVER 7 UKWA WEST IMO
160. IGNATIUS OKONKWO CHIEF SECURITY 5 CSC IMO
161. MADUAKO SUSSAN N.M. ADMIN. OFFR. 8 MIN. OF SPORTS IMO
162. NDUBUISI CHUKWUEMEKA CL. ASST. 3 PLANNING COMM. IMO
163. OTTAEGBU INNOCENT C. REV. OFFR. 7 BIR IMO
164. OHAEGBU INNOCENT ASST. EXEC. OFFR. 06 LOCAL GOVT. SERV. COMM. IMO
165. NGOZI OKORONKWO CUSTOMARY COURT 4 JUDICIARY IMO
166. OBIOMA N. CL. OFFR. I 5 CUSTOMARY COURT IMO
167. IHEJIRIKA JOVITA C. PTO 10 MIN. OF HOUSING IMO
168. EGEONU NGOZI CHIKE AEO 6 MIN. OF EDU. IMO
169. AVUNWA NKEIRUKA EXEC. OFFR. 7 UMUAHIA NORTH IMO
170. ARIRIERI ANNA GRACE CL. ASST. 3 ABA SOUTH LGA IMO
171. UDENENWU JANE I. CL. OFFR. 4 ABA SOUTH LGA IMO
172. UDENENWU KENNETH C. CLERICAL 5 ABA SOUTH LGA IMO
173. ONUOHA CHIMOBI C. TECH. ASST. II COMPUTER 6 BCA IMO
174. IBEANUSI HOPE NDIDI SNR. EXEC. OFFR. 7 MIN. OF JUSTICE IMO
175. OYIBOCHIBUEZE F. C/O 5 ISUIKWUATO IMO
176. UGWUEGBE CHIDINMA   5 CUSTOMARY COURT IMO
177. ADUMEKWE MERIT C/O II 4 ASUBEB IMO
178. EZEAGWULA COMFORT C. ASST. EXEC. OFFR. 13 ISIALA NGWA IMO`
179. ONYENEKE EBERE S. CL. OFFR. I 5 MIN. OF WOMEN AFFAIRS ENUGU
180. ELEONU IFEANYI CHUKWUDI P. HRO 8 BIR IMO
181. ANUKWAM ROSITA BRIGHT SNR. ATT. HEALTH 3 ABA SOUTH EBONYI
182. DAVID UWAKWE SECURITY 3 CSC IMO
183. ANUMUDU U. NGOZI ADMIN. OFFR. I 8 ASEPA IMO
184. NWADIKE UZOMA HEO 8 SCI&TECH. IMO
185. ONUOHA ROSE N. HEO 8 ISIALA NGWA LGA ENUGU
186. IHEANACHO UDOCHUKWU G. GARDNER 3 ABA SOUTH IMO
187. ANYANWU PATRICIA CL. ASST. 3 UMUAHIA NORTH IMO
188. AJAN MATHEW ABIA SNR. EXEC. OFFR. 9 ASEPA EBONYI
189. CHIOMA DELPHINE K.I. CHIEF INFORMATION OFFICER 14 ASEPA IMO
190. ANYANWU SIMEON EXEC. OFFR. 7 MIN. OF LGCA IMO
191. NNADOZIE BLESSING O. EXEC. OFFR. 7 ASUBEB EBONYI
192. VERA NGOZI IGWEIKE PAO 10 SPORTS COUNCIL ANAMBRA
193. OKEKE MARYANN N. AEO 06 OBEHIE COURT IMO
194. IWUEZE NKECHI ASST. CL. OFFR. 3 MIN. OFJUSTICE IMO
195. OKEKE UCHENNA PRIN. EXEC. OFFR. 10 MIN. OF SPORTS ENUGU
196. OKOYE VIVIAN A. SNR. EXEC. OFFR. 9 MIN. OF EDUCATION ANAMBRA
197. ONWUANAKU JENNIFER S. EXEC. OFFR. 7 BIR IMO
198. UGWUMADU DORIS O. ASST. EXEC. OFFR. 6 MIN. OF FINANCE IMO
199. MADUAKOR SUSSAN N. HEO 8 PLANNING COMM. IMO
200. DICKSON OBOH EXEC. OFFR. 7 MOA EBONYI
201. NWANGWU ANUOCHA IHUOMA CL. OFFR. 4 MIN. OF AGRIC. ENUGU
202. ANYANWU T. PRECIOUS GARDNER 3 MIN. OF EDU. IMO
203. EMESIAMA N. CHRISTIANA CL. OFFICER 4 OSISIOMA LGA IMO
204. ESIAKA CHIBUZO F. ANYANWU HEO 8 INFORM OFFR. II IMO
205. EKE BLESSING OGBONNAYA CLERICAL ASST. 3 CSC EBONYI
206. CHUKWU O. TONY PRIN. ADMIN. OFFR. 12 UGWUNAGBO  LGA ANAMBRA
207. OKWARA AMARACHI V. ADMIN. OFFICER 8 MIN. OF CO-OP & RURAL DEV. IMO
208. IHUNANYA CHIKA NJOKU CHIEF NURS. OFFR. 14 MINISTRY OF HEALTH IMO

 



 
ANNEXURE C

ADDENDUM

LIST OF NON INDIGENES REINSTATED

S/N NAMES RANK GL. PLACE OF WORK BEFORE DISENGAGEMENT STATE OF ORIGIN
1. CHARITY OKUDO MASTER II 9 SEMB ANAMBRA
2. CHINWUBA AUGUSTINA H/M 09 ASUBEB ANAMBRA
3. NDUKAJI FLORENCE NNENNAYA ASST. CHIEF EDU. OFFR. 13 SEMB ANAMBRA
4. SYVIA ORJI MASTER II 09 SEMB ANAMBRA
5. IBEMESI REBECCA NGOZI DEPUTY DIRECTOR 15 URBAN SCHOOL II, UMUAHIA ANAMBRA
6. EBERE GERTRUDE IHEANAETU PRIN. EDU. OFFR. 12 UMUAHIA SOUTH LGA IMO
7. MARGARET EDOZIE IMO CL. OFFR. 4 ABA SOUTH IMO.
8. OKOYE NNENNA HAPPINESS HEALTH ASST. 6 UMUAHIA SOUTH LGA ENUGU
9. CHINELO EVELYN AZIH SEO 9 ABA SOUTH  ANAMBRA
10. COLLET CHINYERE OBETA HEALTH ASST. 6 ABA SOUTH ENUGU
11. ODUM BRIDGET CHINYERE H/M II 12 URBAN PRI SCH. III UMUAHIA IMO
12. AGODIKA ELIZABETH SEO 09 ABA SOUTH IMO
13. HOPE OGECHI NWUWA HEALTH OFFICER. 10 ABA NORTH ANAMBRA
14. RECHAEL KENNETH AKOSA PRIN. EXEC. OFFR. 2 10 ABA NORTH ANAMBRA
15. ELEAGU C.C. H/M 9 URBAN PRI SCH. III UMUAHIA IMO
16. OLUIGBO B.C. SEO 9 ABA SOUTH IMO
17. CAROLINE ENEMUO C. H/M 7 AHABA PRIMARY SCHOOL ANAMBRA
18. BARR. ROSE OSUJI ASST. DIRECTOR 15 JUDICIARY IMO

 
G.C. ADIELE Esq.
Head of Service